دریادار خانزادی: امنیت اقیانوس ها تنها با کمک قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد

دریادار خانزادی: امنیت اقیانوس ها تنها با کمک قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: قدرت های دریایی منطقه‌ای به سرعت در حال ظهور هستند و این امر بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست.

به گزارش ناوی نیوز؛ به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، آئین اختتامیه اجلاس هفتادمین سال تاسیس نیروی دریایی چین در شهر بندری چینگدائو با سخنرانی امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش برگزار شد.

 امیر دریادار خانزادی به عنوان سخنران ویژه اختتامیه سمپوزیوم هفتادمین سال از تشکیل نیروی دریایی چین با تاکید بر این موضوع که بسیاری از کشورهای بهره‌مند از دریا بر این باورند که دریا فرصتی مغتنم برای توسعه و حفظ منافع ملی است گفت: مزایای دریا برای یک کشور و ملت قابل توجه و دارای ابعاد استراتژیک بوده و حضور در دریا با استفاده از تمدن دریایی گامی ارزشمند برای ایجاد ارتباط با امکانات وسیع دریایی است.

امیر دریادار خانزادی در ادامه افزود: ما بر این باوریم هیچ نیروی دریایی به تنهایی قادر به پایدار نگه داشتن امنیت دریا که امری چند بعدی و پیچیده است نبوده و برای دستیابی به امنیت در سطوح جهانی، منطقه ای و حتی در سطوح ملی نیاز به اقدامات مشترک جامعه جهانی دریایی هستیم. 
 فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش کشورهای دریایی و سازمان ملل متحد را در امر حفظ منابع و منافع دریایی بسیار حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: درک صحیح از سلسله مراتب منافع بین المللی دریا ضمن در نظر گرفتن منافع شرکای منطقه ای دریایی و بین المللی و همچنین  احترام متقابل به منافع منطقه ای و جهانی و تشریک مساعی به منظور پایه گذاری امنیت منطقه ای و بین المللی مورد نظر از اقدامات مطلوب برای دستیابی به این اهداف است.

دریادار حسین خانزادی با اشاره به اینکه نیروهای دریایی در نقاط مختلف جهان از جمله اقیانوس آرام غربی، و شمال اقیانوس هند در حال گسترش هستند، یادآور شد: قدرت های دریایی منطقه‌ای به سرعت در حال ظهور هستند و این امر بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست. 

 فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور متعهدانه در دریا، آگاهی از شرایط دریایی، تبادل اطلاعات، همکاری و تشریک مساعی دریایی منطقه‌ای و جهانی نیروهای دریایی، اجرایی کردن ترتیبات امنیتی مطلوب منطقه ای و متعهد بودن به نظم مطلوب در دریا را از عناصر کلیدی برای ایجاد نظم جهانی هماهنگ در اقیانوس ها و دستیابی به منافع رایج خواند و یادآور شد: محیط دریایی ما به سرعت در ابعاد مختلف در حال تغییر است و همکاری بیشتر و بیشتر نیروهای دریایی برای دستیابی به ترتیبات امنیتی جمعی مورد نظر ضروری است.

دریادار خانزادی در پایان گفت: امنیت مناطق ژئوپلیتیکی اقیانوس ها تنها با کمک قدرت های دریایی منطقه ای به صورت جمعی و در تعامل با جامعه جهانی دریایی پایه گذاری و تامین خواهد شد.

منبع:خبرگزاری فارس

از کاری که باید پس از آن پوزش بخواهی دوری کن، زیرا مومن نه بد می کندو نه پوزش می طلبد. امام حسین علیه السلام/تحف العقول ص245

یک دیدگاه