ایرانی یک حرف را فقط یکبار می زند و عادت به تکرار آن ندارد.

سایت شبکه العالم در یادداشتی نوشت:

ایرانی یک حرف را فقط یکبار می زند و عادت به تکرار آن ندارد.

خبر:

  • انتشار تصاویر توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران یادآور این جمله معروف ایرانیان است که ایرانی یک حرف را فقط یکبار می زند و عادت به تکرار آن ندارد.

تحلیل:

  • انتشار تصاویر عملیات موفق پهپاد ایرانی و بازگشت سالم آن به آشیانه و در عین حال انتشار خبر توقیف کشتی انگلیسی که قوانین دریانوردی را در منطقه خلیج فارس نقض کرده بود نشان داد که ایرانی ها ضمن قانونمداری از سویی در مقابل زورگویی تسلیم ناپذیرند و از دیگر سو در مبادرت به عمل متقابل از هر نوع و نمونه ای با هیچ کس تعارف ندارند.
  • مفهوم دو اقدام پیاپی جمعه شب و در عین حال پخش تصاویر توقیف کشتی بریتانیایی در روز شنبه قبل از هر چیز تداعی گر این مسئله است که در منطقه خلیج فارس، یا همگان از امنیت و همچنین امکان بهره مندی از منابع برخوردار خواهند بود و یا مسببان ناامنی ملزم به پرداخت هرینه های گزاف آن هستند.
  • شاید این مساله مصداق حال ایرانی ها باشد که ایشان اگر حتی بنا باشد مرگ را تجربه کنند ترجیح می دهند “ایستاده بمیرند” این یعنی آنکه تصغیف ایران در سایه تحریم و تحمیل در قاموس ایرانیان پذیرفته نیست.
  • اینکه روزانه تعداد زیادی نفتکش و کشتی باری از تنگه هرمز عبور می کنند و در کمال آسایش طی مسیر کرده راهی مقصد می شوند و در این میان تنها قانون شکنان مشمول توقیف قرار می گیرند بدان معنا است که ایران نه تنها در قبال این ترددها مسئولیت پذیر است بلکه اعمال حاکمیت بر تنگه هرمز را از اصول ذاتی خود می داند و آن را عملیاتی می کند.
  • نظر به اتفاقات پنج شنبه شب دور از ذهن نیست که ماجرای توقیف کشتی خطاکار انگلیسی تا تعیین تکلیف کشتی ایرانی توقیف شده در جبل الطارق ادامه یابد. این روزها منابع انگلیسی مساله تعیین تکلیف توقیف کشتی ایرانی در جبل الطارق را یک ماهه اعلام کرده اند که به نظر می رسد بسیار زودتر از این تاریخ مجبور به رفع توقیف شوند.
  • به نظر می رسد ماجرای رفع توقیف از کشتی ایرانی که دو ماه است در عربستان صورت پذیرفته و امروز به همراه دو یدک کش راهی ایران شد با ظهور برهان قاطعه ایرانیان در جمعه شب (و پخش تصاویر آن در شنبه) و در برخورد با کشتی متخلف انگلیسی بی ارتباط نباشد.
  • هرچه زمان می گذرد کار بر ترامپ سخت تر می شود. اگر ترامپ واقعا قدری سیاست می دانست و اندکی تاریخ مطالعه کرده بود به نظر می رسد هیچ گاه به حماقتی به نام خروج از برجام تن نمی داد و البته اگر از تجربیات دوساله اش در دنیای سیاست درس می گرفت هیچ گاه حماقت دوم یعنی ناامن سازی خلیج فارس و تنگه هرمز را در دستور کار قرار نمی داد. شاید کم کم باید ترامپ با این سطح بینش متوجه “پوست خربزه هایی” که زیر پایش قرارداده می شود هم باشد. هنوز از ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی توسط آمریکایی ها زمان زیادی نگذشته است.
از کاری که باید پس از آن پوزش بخواهی دوری کن، زیرا مومن نه بد می کندو نه پوزش می طلبد. امام حسین علیه السلام/تحف العقول ص245

یک دیدگاه